Ochockibis - hurtownia drzwi

 

Poradnik

 

Artykuł poświęcimy pielęgnacji drzwi, która nie jest specjalnie kłopotliwa, aczkolwiek trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Drzwi nie lubią środków chemicznych i dużej ilości wody
 

Najważniejszą regułą podczas mycia drzwi jest niestosowanie mocnych środków chemicznych oraz rozpuszczalników. Użycie takich preparatów może skutkować odbarwieniami i trwałymi uszkodzeniami. Trzeba również pamiętać o tym, że zbyt duża ilość wody użytej do mycia drzwi wcale im nie służy, gdyż od jej nadmiaru skrzydła mogą „napęcznieć", szczególnie wtedy, gdy odnosimy się do nich w ten sposób nazbyt często.

 

Rodzaj pielęgnacji drzwi dobrze jest uzależnić od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Drzwi fornirowane czy laminowane nie powinny być traktowane produktami przeznaczonymi do drewna i w przeciwieństwie do skrzydeł z drewna naturalnego nie mogą być smarowane żadnymi substancjami oleistymi lub woskiem. Efektem takiego działania byłyby tylko widoczne i trwałe plamy na drzwiach. Drzwi laminowane i fornirowane możemy czyścić środkami przeznaczonymi do mycia mebli o takim samym pokryciu. Do aplikacji środków czyszczących może nam posłużyć ściereczka z mikrofibry lub zwykła gąbka.

Czym i jak myć drzwi

Najlepszą metodą jest użycie wilgotnej (w żadnym wypadku nie bardzo mokrej), miękkiej ściereczki niepozostawiającej śladów, może to być ircha lub nawet pielucha tetrowa. Przy większych zabrudzeniach można zastosować łagodne detergenty takie jak płyn do naczyń rozrobiony z wodą lub mydło (po takim zabiegu mimo wszystko trzeba przemyć skrzydło nawilżoną szmatką i starannie wytrzeć do sucha, by nie pozostawić smug). Ostatecznością jest użycie specjalistycznych nawilżanych ściereczek przeznaczonych do czyszczenia drzwi. Starą zasadą, stosowaną jeszcze przez nasze babcie, jest rozpoczęcie czyszczenia skrzydła od ramy, dopiero później przetarcie szybek czystą szmatką.